Obowiązek stosowania kas fiskalnych online
Od stycznia 2021 r. zobowiązane do rejestracji na kasach fiskalnych online będą działalności:
a) świadczące stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
b) zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Lipiec 2021 r – fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, fitness i siłownie
Do grupy firm z obowiązkową kasą online, trafią również świadczący usługi:
a) fryzjerskie;
b) kosmetyczne i kosmetologiczne;
c) budowlane;
d) w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;
e) prawnicze;
f) związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT ulga na zakup kas fiskalnych online utrzymana została na poziomie 90% wartości netto kasy, jednak nie więcej niż 700 zł.
W związku z wprowadzeniem nowego rozporządzenia w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika, procedura korzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej online zostanie uproszczona. W myśl ustawy, ulga na zakup kasy fiskalnej online jest możliwa do odliczenia lub zwrotu tylko w jednej deklaracji VAT, składanej za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. W przypadku niewykorzystania kwoty ulgi w całości, podatnik będzie miał możliwość jej zwrotu na rachunek bankowy. Nowe zasady korzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej online obowiązują od 1 maja 2019 r.